Uncategorized

Znowu sięgamy do gwiazd

nic prostszego

Po raz piąty z rzędu wraz z magazynem Science przyglądamy się odkryciom naukowym dobiegającego końca roku. Jakie dokonanie zrobiło na redaktorach tego pisma największe wrażenie? Jakie odkrycie odmieni świat? Jakie badania zrewolucjonizują nauką (przynajmniej we własnym polu)? Jak co roku także w nadchodzących tygodniach postaram się przybliżyć w osobnych wpisach przynajmniej niektóre z tematów pojawiających się w tym rankingu.

Przełom Roku 2014

Przez ostatnie tygodnie wielu wieszczyło o wywieszczyło. Przełom Roku jest prawdopodobnie największym osiągnięciem technologicznym Europejskiej Agencji Kosmicznej: chodzi oczywiście o lądowanie próbnika Philae na komecie 67P/Churyumov-Gerasimenko. Lądowanie miało miejsce w połowie ubiegłego miesiąca, a miliony ludzi śledziło je w mediach społecznościowych. Dane, które próbnik zbierze na komecie, pomogą badaczom studiującym ewolucję Układu Słonecznego.

źródło: xkcd źródło: xkcd

Największe odkrycia wynikające z obecności próbnika Philae na komecie, a także orbitera Rosetta wciąż krążącego wokół niej, wciąż jeszcze przed nami. Możemy mieć cichą nadzieję, że przysłuży się im polski wkład…

View original post 742 słowa więcej

Zwykły wpis

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s